Sık Karşılaşılan Ortodontik Problemler

Bu bölümde sık karşılaşılan ortodontik problemlerin tanımına yer verilmektedir. Ortodontik problemlerin nasıl tedavi edildiğini, ortodontik apareyler bölümünde bulabilirsiniz.

Asimetri

Üst ve alt çeneye karşıdan bakıldığında, diş kavislerinin ortasından geçtiği farz edilen çizgilere orta çizgi denir. Asimetri üst ve alt orta çizgilerin çakışmaması olarak kendini belli eder. Sadece diş kavislerini ilgilendirebildiği gibi çeneleri de ilgilendirebilir

Asimetrinin ortaya çıkmasında;
Tek taraflı diş eksiklikleri (genellikle genetik olarak diş eksikliklerinde)
Kötü alışkanlıklar ( parmak emme gibi)
Üst çene darlıkları veya dişsel kapanışın tam oturmaması gibi durumlarda alt çenenin kayması sonucunda
Travma ( çene eklemi kırıkları gibi)
Genetik veya kongenital anomaliler (dudak damak yarığı hemifasiyal mikrosomi )
Kas anomalileri
Çene eklemini ilgilendiren düzensizlikler
Kemik ve yumuşak dokudaki tümörler

Diş Gıcırdatma / Diş Sıkma

Kimi bireylerde görülen diş gıcırdatma ve / veya diş sıkma tamamen istem dışı olup genellikle sadece uyku sırasında görülebilir. Bu durum baş veya kulak ağrısına sebep olabildiği gibi çene eklemlerine ve çene kaslarına zarar verir ve dişlerde aşınmaya aşınmalara sebep olur. Diş gıcırdatma veya diş sıkma dişlerdeki kapanış bozukluklarına, stres vb nedene bağlı olabilir. Eğer problemin sebebi dişlerdeki kapanışın kötü olması ise ortodontik tedavi sonrası bu durum düzelebilir. Ortodontik apareyler diş gıcırdatmanızı durdurmasa bile çeneyi ve dişlerinizi diş gıcırdatmanın yan etkilerinden koruyabilir.

Çapraz Kapanış

Normal kapanışlı bireylerde üst diş kavsindeki dişer alt dişleri bir kutu kapağı gibi sararlar eğer bunun tersi bir durum söz konusu ise bu çapraz kapanış olarak adlandırılır. Bu çenenizin bir tarafını ilgilendirebileceği gibi iki taraflı da olabilir.

Çapraşıklık

Eğer dişlerinizin çeneler üzerinde düzgün dizilmesi için yeterli yer yoksa, dişleriniz önlü arkalı yer alıyor ise dişlerinizde çapraşıklık var demektir. Bazen bu durumu düzeltmek için diş çekimi yapmak gerekebilir.

Derin Kapanış

Üst çenenizde ön bölgedeki kesici dişlerinizin alt kesici dişlerinizi normalden fazla örtmesi durumudur. Bazen bu durum o kadar artmıştır ki, alt kesici dişler üst kesici dişlerin arkasındaki damak mukozasına zarar verebilir.

Dişlerin Aralıklı Olması ( Diastema)

Dişlerin arasında fark edilebilecek genişlikte boşlukların olması durumudur.

Açık Kapanış

Alt ve üst dişlerin ağız kapalıyken birbirlerine temas etmeme durumudur. Arka bölge dişleri tam kapalıyken ön bölge dişleri arasında açıklık olabilir. Bu ısırmayı ve çiğnemeyi zorlaştırdığı gibi uzun dönemde eklem problemlerine arka bölge dişlerinde erken kayıplara sebep olabilir.

Artmış Overjet

Üst ön bölge dişlerinin alt ön bölge dişlerine göre ileride olması durumudur. Normal bir bireyde 2-4 mm iken artmış overjet durumunda bu miktar artar.

Ters Kapanış

Alt ön bölge dişlerinin üst ön bölge dişlerinin önünde konumlanması

Gömük Dişler

Çene kavsinde normal sürme zamanında konumlanmamış dişler, simetrik dişlerin birbiri ile eşzamanlı sürmemesi gömük diş şüphesini uyandırır. Sürmesi gereken diş için yeterli yer olmaması yada dişin sürme doğrultusunun normalden sapması durumunda dişler gömük kalabilir.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.