Ortodontik Apareyler

Fonksiyonel Apareyler

Bu tip apareyler üst veya alt çenenin pozisyonunu düzeltmek için kullanılırlar. Genellikle hasta tarafından takıp çıkarılabilen apareylerdir ama sabit olanları da mevcuttur.

Fonksiyonel Apareyler

Sabit Apareyler

Günümüzde ortodontik tedavilerin bir çoğu dişlere özel yapıştırıcılarla sabitlenen diş telleri ile yapılmaktadır. Diş telleri yani braketler tedavi başında dişler üzerine sabitlenir ve üzerine yerleştirilen elastik tellerle dişleriniz hareket ettirilir. Bu teller doktorunuzun uygun gördüğü aralıklarla değiştirilir. Braketlerin günümüzde farklı materyallerden yapılanları mevcuttur. Çoğunlukla metal braketler tercih edilir.

Sabit Apareyler

Şeffaf Braketler / Estetik Braketler

Günümüzde genellikle bu tip braketler görünümleri nedeniyle yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Bu braketler plastik, seramik veya camdan yapılmaktadır. Kullanılan braketler şeffaf olup genellikle ortodontik teller şeffaf değildir. Ortodontik tellerin de üzeri kaplamalı olanları mevcuttur.

Şeffaf  Braketler

Ortodontik Lastikler

Ortodontik lastikler dişlerinizi doğru konumlandırmak için kullanılırlar. Lastiklerinizin etkili olabilmesi için doktorunuzun tavsiye ettiği sürelerde ve şekillerde kullanmalısınız.

Elatikler hiç bir zaman ( doktorunuz önermediği sürece) etkisini arttırmak için çift olarak takılmamalıdır. Bu tellerinize ve dişlerinize zarar verebilir.

Ortodontik Lastikler

Enselik

Üst çene dişlerine ve üst çeneye geriye doğru bir kuvvet uygulayan sizin tarafınızdan takıp çıkarılabilen bir apareydir. Ağız içinde tellerinize bağlanan bir ağız içi kısmı ve ona takılan bir banttan oluşur.

Genellikle enselik günde 14 saat kullanılır. İlk aparey verildiğinde hafif kuvvette kullanıp enseliğinize alıştıktan sonra ise normal kuvvete geçmek uygun olabilir.

Enselik

Lingual Braketler

Bu braketlerin farkı dişlerinizin görünen yüzeylerine değil, iç yani dil tarafındaki yüzeye yapışmasıdır. Bu braketler ile tedavi daha zor, daha uzun ve dolayısıyla daha pahalı olmaktadır.

Lingual Braketler

Invisalign

İnvisalign dişlerinizi düzeltmek için tellerin degil şeffaf plakların kullanıldığı bir tedavi şeklidir. Size verilen sıralı şeffaf plaklarla dişleriniz ortodontik tedavideki gibi hareket ettirilmektedir. Fakat bu ortodontik tedavi ile her türlü ortodontik bozukluk tedavi edilememektedir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Invisalign

Vidalı Apareyler

Bu apareyler alt ve üst çenenin genişletilmesi için kullanılırlar. Çenenizin formunu düzeltmek veya dişlerinize yeterli yeri sağlamak için kullanılabilir. Bazı durumlarda çekimli tedaviye alternatif olabilirler.

Vidalı Apareyler 1 Vidalı Apareyler 2

Pekiştirme Apareyi

Bu apareyler ortodontik tedavi bitiminde ortodontik telleriniz çıktıktan sonra kullanılan plaklardır. Bu plakların kullanımı çok önemlidir çünkü elde edilen tedavi sonucunun kalıcılığı bu plakların düzgün kullanımına bağlıdır. Bazı durumlarda küçük problemlerin tedavisi için bu plaklardan yararlanılabilir.

Pekiştirme Apareyi 1 Pekiştirme Apareyi 2

Seperasyon Lastikleri

Bunlar dişleriniz arasında boşluk açmak için gerekli olan lastiklerdir. Dişleri hareket ettirdiğinden dişlerinizde ağrıya sebep olabilir.

Seperasyon Lastikleri

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.