Acil Durumlar

Ortodontik Apareyim / Plağım Kayboldu

Eğer kullandığınız genişletme plağınızı veya pekiştirme plağınızı kaybettiyseniz veya kırıldıysa vakit geçirmeden doktorunuzu arayınız. Apareylerinizin hemen yenilenmemesi veya tamir edilmemesi tedavinizi geciktirebilir. Lütfen kırık apareyinizi yanınızda getiriniz.

Braketim Kırıldı / Telim Kırıldı

Braketler dişlerinize özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılmıştır. Yememeniz gereken yiyeceklerin yenmesi veya spor kazaları vb. sonucunda braketler dişlerinizden ayrılabilir. O anda fark edilmese bile fırçalama sırasında telin üzerinde hareketli hale gelmesiyle fark edilebilir.

Eğer dudağınıza veya yanağınıza rahatsızlık veriyorsa bir cımbız yardımı ile yerine doğru hareket ettirilebilirsiniz. Vakit geçirmeden doktorunuzu arayıp randevu alınız. Kırık braketler telin dişe kuvvet uygulamasını önlediğinden tedavinizin aksamasına sebep olur. Eğer braketiniz telin üzerinden çıkarsa lütfen yanınızda getiriniz.

Kırık Apareyim Canımı Acıtıyor

Eğer kırık apareyiniz damağınıza batıyor veya dudağınızı ya da yanağınızı kesiyorsa; kullanmayı bırakınız ve doktorunuza ulaşınız. Eğer teliniz yanağınıza batıyorsa bir cımbız ile yerine yerleştirmeye çalışabilirsiniz ya da bir tırnak makası ile ucunu kesebilirsiniz. Telinizin ucuna pamuk yerleştirmek de batmasını engelleyebilir.

Braketimin Üzerindeki Lastik Çıktı

Braketinizi tellere sabitlemek için doktorunuz bazı durumlarda lastikleri bazen de küçük telleri kullanır. Yapışkanlı yiyeceklerin yenmesi durumunda bunlar braketinizin üzerinden kısmen ya da tamamen çıkabilir. Bir cımbız yardımıyla yerine oturtabilirsiniz.

Dudaklarım / Yanağım Yara Oldu

Braketleriniz ve telleriniz takıldığında ilk zamanlarda dudaklarınızın veya yanağınızın içinde sürtünmeden dolayı yaralar oluşabilir. Doktorunuzun size verdiği mumu kullanarak tahrişi azaltabilirsiniz. Mumdan küçük bir parça koparıp zedelenen bölgedeki braket üzerine yerleştirirseniz, o bölgenin çabuk iyileştiğini göreceksiniz.Mumu yutmanızda bir sakınca yoktur, size zararlı bir madde içermemektedir.

Dişlerimde Hassasiyet Var

Ortodontik tellerinizin takılmasını takip eden birkaç gün boyunca veya rutin kontrollerinizden sonraki ilk günlerde dişlerinizde hassasiyet olması normaldir. Çiğnemede zorlanabilirsiniz. Yumuşak gıdalar yemek veya hafif dozlu ağrı kesiciler sizi rahatlatabilir. Eğer 3-4 günü geçmeyen ağrınız olursa doktorunuzu arayınız.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.